Brak obrazu w laptopie

Częstym problemem, z którym zwracają się nasi klienci jest brak obrazu na laptopie.

Najczęściej typem klienta jest uszkodzenie wyświetlacza. Doświadczenie pokazuje jednak, że o ile matryca nie została fizycznie uszkodzona (rozbicie, zgniecenie, rozlanie), to niejednokrotnie brak obrazu jest powodowany przez inne czynniki. Najczęściej odpowiedzialne są za to:

  • Uszkodzenie tasiemki łączącej płytę z matrycą – początkowo mrugający ekran staje się niewyraźny lub zupełnie nieczytelny, aż finalnie ekran nie załącza się.
    Ze względu na silne zaizolowanie przewodów matrycy nie jest możliwa naprawa (lutowanie, przedłużanie, spawanie) kabli, należy więc wymienić cały przewód łączący płytę z matrycą. Problem stanowią jedynie laptopy MSI, szczególnie seria „maluchów” MSI Wind, do których producent nie zapewnia wsparcia serwisowego, a używanych części ze względu na stosunkowo niedawną datę premiery, ciągle brakuje…
  • Uszkodzenie karty graficznej – jeżeli laptop załącza się, dysk pracuje, słychać finalnie, że Windows jest ładowany, lecz na wyświetlaczu nie pojawia się obraz, możliwe jest uszkodzenie układu graficznego (karta graficzna łączona w technologii BGA). Trudne w diagnozie choć dość popularne zdarzenie.
  • Uszkodzenie inwertera – możliwe, że matryca wyświetla obraz, jednak z powodu braku podświetlenia nie jest on wyświetlany. Matrycę należy ustawić pod kątem do źródła światła, aby zaobserwować, czy rzeczywiście problemem jest brak obrazu.
  • Uszkodzenie innych układów elektrycznych– brak właściwej oporności, przepływu sygnału etc. może zakłócić właściwą projekcję obrazu z karty graficznej.
  • Moduł podświetlenia na płycie głównej – część elektroniczna regulująca jasność i inne właściwości wyświetlanego obrazu.