Nadszedł dzień, w którym nie potrafisz uruchomić laptopa. Przyczyn może być wiele. Najpierw należy upewnić się, czy notebook jest odpowiednio zasilany. Przyczyną niewłaściwego reagowania może być bowiem uszkodzenie zasilacza (ładowarki). Najprościej podłączyć inną ładowarkę i zobaczyć czy się uruchomi, jednak co jeśli nie mamy? Możemy również przemierzyć miernikiem prąd na wyjściu i sprawdzić czy jest odpowiedni oraz stabilny. W kolejnym kroku należy sprawdzić diody na laptopie. Czy lampki zasilania świecą się stale, czy bateria ładuje się jak zawsze. Brak świecenia diod związanych z napięciem może oznaczać kilka problemów, z których każdy trzeba wyeliminować.
Gniazdo zasilania | Układy logiczne | Spalenie bezpiecznika |
Oderwało się od laminatu (mocowania), bolec napięcia został wyłamany, wyrobiło się na skutek częstego użytkowania etc.Rozwiązanie: Lutowanie/wymiana gniazda zasilania. | Komponenty najczęściej powierzchniowo umieszczone na laminacie tzw bramki logiczne, sterujące napięciami – kierujące prąd do kolejnych układów. Kluczowe w trakcie pracy płyty. | Rozwiązanie: Stosunkowo łatwe w zdiagnozowaniu uszkodzenie. |
Wykluczenie powyższych usterek pozwala stwierdzić, że problem nieuruchamiającego się laptopa nie dotyczy kwestii zasilania układów. Pozostaje wówczas poszukiwanie odpowiedzialnego elementu. Niekiedy pomaga użycie kart diagnostycznych (w przypadku starszych laptopów, w których sekwencja startu zezwalała na jednoczesną komunikację z elementami komputera i ustalenie przyczyny problemu na podstawie kodu błędu). Niestety w przypadku gnającej do przodu Elektroniki producenci kart diagnostycznych nie nadążają z ich programowaniem. Pozostaje wtedy jedynie zdanie się na doświadczenie. Powtarzające się przypadki ułatwiają pracę wykwalifikowanej kadrze. W większości przypadków posiadamy zamienne układy scalone, gotowe do zamontowania na uszkodzonej płycie.
Używany sprzęt gwarantuje, iż płyty główne po naszej ingerencji są zgodne ze specyfikacją techniczną producenta.
Pozostają przypadki nie związane z elektroniką, wymagające użycia części na tzw. „podmianę”. Są to wszelkiego rodzaju uszkodzenia włączników, paneli dotykowych, tasiemek połączeniowych pomiędzy panelem i płytą, uszkodzenia gniazd łączących i inne drobne, aczkolwiek uciążliwe w diagnozie usterki.